
Zeolit
Je to přirozený a bezkonkurenční prostředek, který zajišťuje krásnou zelenou barvu a vyvážený růst trávy. Zeolit má schopnost uchovávat vodu a živiny, zabraňuje jejich vyplavování z půdy a zároveň je postupně uvolňuje rostlinám, když je potřebují. Tím, že absorbuje vodu, zabraňuje vysychání vrchní vrstvy půdy.
Zeolitové frakce

0-0.2mm

0,5-1 mm

1-2,5 mm

2,5-5 mm

4-8 mm
Vlastnosti produktu
Zeolit je přírodní minerál, který má díky své krystalické struktuře jedinečné fyzikální vlastnosti. Vznikl ze sopečného popela vystaveného vysokým tlakům a teplotám. Samotný název je odvozen z řeckého dzeo = vařit, zein = vařit a lithos = kámen (hornina), což znamená “vařící kameny” – tento termín zavedl v roce 1765 švédský mineralog Freiherr Axel von Cronstedt, když odkazoval na uvolňování velkého množství vody některými minerály – při zahřátí voda, kterou obsahují, “vře – pění” a zároveň pokrývá povrch bublinkami.
Zeolity jsou krystalické, hydratované hlinitokřemičitany takových kovů, jako jsou především: Ca, Mg, Na, K, Sr a Ba. Zeolity se vyznačují řadou jedinečných fyzikálně-chemických vlastností, mezi nimiž stojí za zmínku: vysoká adsorpční kapacita, molekulární sedimentační kapacita, selektivita, iontově výměnná kapacita, odolnost vůči zvýšeným teplotám a kyselinám.
Průměrné odhady uvádějí, že celosvětové využití přírodních zeolitů činí přibližně 3,6 megatun ročně. Vyskytují se v dutinách a puklinách alkalických magmatických hornin, především v alkalických vulkanitech. Vyskytují se také v geodách, žulových a krystalických břidlicích a v některých rudních žilách.
Díky svým jedinečným vlastnostem se zeolity používají v různých průmyslových odvětvích:
- ve stavebnictví jako přísada do cementů a malt díky svým pucolánovým vlastnostem.
- jako krmná přísada ze skupiny protispékavých látek, která má rovněž schopnost vázat mykotoxiny.
- jako doplňkový půdní kondicionér, který zlepšuje fyzikální a mechanické vlastnosti půd.
- pro úpravu pitné vody a jako sorbenty pro odpadní vody a znečištění ovzduší.
- jako univerzální neutralizátor zápachu a vlhkosti v obytných prostorách.
- jako nosič živin a stopových prvků při výrobě hnojiv a jako nosič účinných látek, např. pesticidů.
- jako sorbenty vlhkosti a zápachu v chladničkách a uzavřených skladech.
- jako filtrační a jezírkové vložky
- jako substrát pro hydroponické pěstování rostlin a jako drenážní materiál na všech typech travnatých ploch a pro absorpci znečišťujících látek ze skládek a hald.
- jako materiál s hydroponickými vlastnostmi pro pěstování trávníků
- jako materiál neutralizující zápach a vlhkost pro podestýlku pro zvířata (s nepřímými bakteriostatickými a fungistatickými účinky)
- jako dekorační materiál do květináčů, zahradních jezírek, na cesty atd.
- jako plnivo pro výrobu stavebních prvků
- pro úpravu pitné vody.
Použití jako prostředek na trávníky
- Pro smíchání se substrátem 15 kg na 10 m2 (rekonstrukce trávníku) frakce 1-2,5 mm
- Jako drenáž: vrstva 40-50 kg/m2 v hloubce 5-15 cm (frakce 2,5-5 mm a 4-8 mm).
- Pro pískování trávníku / provzdušňování půdy 1 kg na 1 m2 (frakce 0,5-1 mm)
Kromě toho je vhodné zeolit smíchat s nejlepším produktem z naší nabídky – čedičovou moučkou NB Minerals, která zlepšuje fyzikální a chemické vlastnosti půdy tím, že ji obohacuje o minerály nezbytné pro růst rostlin.
Technické parametry:
- základní minerál – klinoptilolit > 80 %,
- Dioxiny: max. 0,75 ng WHO-PCDD F-TEQ/kg výrobku,
- těžké kovy: Pb – max. 30 ppm, Cd- max. 2,0 ppm,
- mikrobiologické hodnocení: Salmonella – 0 %,
- výměnná kapacita 1,2-1,5 mol/kg,
- obsah vlhkosti max. 10 %,
- nerozpustný ve vodě,
- bez zápachu,
- barva: šedozelená,
- absorpce: amoniak, bioaminy,
- velikost zrn: 0,5 -1,0 mm
- Spektrální chemická analýza: SiO2 65,0 -72 %, K2O 2,2- 3,4 %, Na2O 0,2 -1,3 %, Al2O3 11,5-13,5 %, Fe2O3 0,7-1,9 %, TiO2 0,1-0,3 %, CaO 2,5 -5,5 %, MgO 0,6 -1,2 %.
Bezpečnostní opatření
- Uchovávejte mimo dosah dětí.
Vhodnost k použití: na dobu neurčitou
(při správném skladování v původním obalu bez kontaktu s vlhkostí)

Zeolit je pomocná látka, která zlepšuje fyzikální, biologické a chemické vlastnosti a zvyšuje účinnost využití živin v půdě. ”
Vnitřní struktura zeolitů je tvořena póry a puklinami propojenými kanálky, které obsahují buď kationty kovů, nebo molekuly vody. Jeho jedinečná krystalická struktura s póry a trhlinami má vysokou schopnost iontové výměny a selektivitu, což mu umožňuje absorbovat molekuly, ionty a živiny z hnojiv a vody do své mřížky a následně je uvolňovat do prostředí. Při absorpci vody nemění svůj objem ani strukturu. Vysoká úroveň zpracování zeolitu zajišťuje důležitou vratnou hydrataci a dehydrataci zeolitu.
V zemědělství se zeolit používá při pěstování rostlin buď jako půdní kondicionér, nebo ve formě zeolitových hnojiv (například s přídavkem NPK), což přináší významné výhody pro půdu a rostliny:
- zadržuje a reguluje živiny (N, K, Ca, Mg) a uvolňuje je pomalu, takže jsou rostlinám k dispozici delší dobu a mohou je účinněji využívat.
- reguluje vodní bilanci v rostlinách a půdě, čímž zajišťuje účinnější hospodaření s vodou.
- zvyšuje retenci vody v půdě a její schopnost zadržovat vodu
- zabraňuje okyselování půdy a zlepšuje její strukturu, což se projevuje provzdušněním půdy a zvýšením výnosů.
- zabraňuje vyplavování živin do podzemních vod, chrání podzemní vody a přispívá k ochraně životního prostředí.
- vytváří podmínky pro efektivní růst, lepší zdraví rostlin a silný kořenový systém.
- doplňuje biologické a stopové prvky, jako je vápník, železo, molybden, mangan, titan a další.
Zeolit – řešení v době sucha a nedostatečného zavlažování
Změny klimatických podmínek ovlivňují zemědělství prostřednictvím extrémů – zvýšení průměrných teplot, výrazné kolísání srážek, zvýšení průměrného výparu nebo období s výrazným deficitem zavlažování. Tyto negativní projevy změny klimatu jsou zvláště významné v lehkých a písčitých půdách s nízkou sorpční kapacitou a v suchých oblastech.
- Absorpce vody zeolitem je v souladu s PNR 02/08 109 %.
- Zeolit a jeho schopnost zpětné hydratace a dehydratace zvyšuje zadržování vody v půdě, čímž získává potenciál lépe přežít období sucha z hlediska pěstování plodin, zejména na lehkých a písčitých půdách, kde se zeolit stává zásobárnou vody. Studie prokázaly zvýšení absorpce vody a schopnosti zadržovat vodu o 10 d0 15 % (Bernardi at. al., 2013).
- Aplikace zeolitu snižuje průsak vody o 59 %, zlepšuje poměr výparu vody z půdy k její úrodnosti o 12 % (Product Research Institute, 1989).
Zeolit – účinky pomalého uvolňování živin
Při aplikaci dusíkatých hnojiv do půdy mohou vnější vlivy způsobit ztráty dusíku až 33 % objemu, což snižuje účinnost průmyslového hnojení. Jakékoli zvýšení dávky průmyslových hnojiv může způsobit bujný růst rostlin, kontaminaci půdy a podzemních vod dusičnany a okyselení půdy, což vede ke snížení konečného účinku hnojení.
- Zeolit díky své vysoké selektivitě pro kationty amoniaku a draslíku zajišťuje jejich adsorpci na svou strukturu a následné pomalé uvolňování do půdy – zeolitová hnojiva jsou hnojiva s pomalým uvolňováním živin (S. Čuvanová at al., 2006). Zeolit uvolňuje přijaté živiny, především dusík, pomalu a rovnoměrně, takže rostliny nerostou příliš bujně a je menší riziko houbových chorob (M. Reháková a kol., 2006).
- pomalé uvolňování živin v celém porostu snižuje potřebu listového hnojení.
- aplikovaný zeolit snižuje vyplavování rostlinných živin a dusičnanů z půdního profilu o 25 až 33 % (Výzkumný ústav výrobkový, ú. o. Trenčín, 1989).
- přírodní zeolit obsahuje biogenní a stopové prvky, jako je vápník, železo, molybden, mangan, titan a další,
- udržuje dusík v horních vrstvách půdy. Studie ukázaly, že 3 měsíce po aplikaci bylo množství dusíku v horních vrstvách půdy o 24 až 59 % vyšší v závislosti na aplikační dávce (Vilček a kol., 2013).
Zeolit – zvyšuje úrodnost půdy
- Aplikace zeolitu zvyšuje obsah vzduchu v půdě, vytváří příznivé podmínky pro růst půdního mikroedafonu, půda se stává aktivní, zlepšují se její fyzikální vlastnosti (Zhang et. al., 2014).
- zeolit eliminuje okyselující účinky kontaminace SO2 a NO2, což je žádoucí pro rostliny pěstované na okyselených půdách (Stylianou a kol., 2008).
- systematická aplikace zeolitu, případně zeolitových hnojiv, mění pH půdy směrem k neutrálnímu (Product Research Institute, 1989).
- Přidáním zeolitu do půdy se zvýší přirozený sorpční komplex, což je důležité zejména u písčitých půd a půd s nízkým obsahem uhlíku.
Substráty a kompostování
Zeolitový přírodní substrát a kompostovací prostředek
Zeolit a jeho jedinečná krystalická struktura s póry a puklinami má vysokou iontovou výměnnou kapacitu a selektivitu, takže ve své mřížce absorbuje živiny z hnojiv a vody a následně je uvolňuje do prostředí.
Zeolit zlepšuje strukturu a provzdušnění substrátu a kompostových hromad a umožňuje neustálou drenáž, promáčení a kapilární odvodnění půdy. Vnitřní póry zeolitu tvoří až 32 % jeho objemu, což zajišťuje vynikající provzdušnění půdy a dostatečný přísun vlhkosti a živin do substrátu a kompostu.
Oblast použití: Substráty a kompostování
- zakládání a údržba kompostů
- přísada do substrátu
Výhody použití zeolitu v substrátech a kompostování
- eliminuje vyplavování živin ze substrátů a kompostů.
- zlepšuje kvalitu odtoku (zlepšuje povrchové a podzemní odvodnění).
- zlepšuje hospodaření s vodou (snižuje zamokření, řeší problém zamokření).
- zvyšuje využití dodaných živin – aplikovaný zeolit zajišťuje pomalé uvolňování živin podle potřeb pěstovaných rostlin.
- udržuje živiny a vodu v kořenové zóně
- přídavek zeolitu zvyšuje iontovou výměnnou kapacitu substrátu, případně kompostu.
- Zeolit zlepšuje provzdušňování substrátu a kompostu.
- odstraňuje nepříjemné pachy
Použití zeolitu v substrátech pro růst rostlin (Domaracký a Rybárová, 2001)
- v substrátu zeolit-rašelina-sulfát a zeolit-rašelina-dusičnan bylo za tři měsíce dosaženo stejné výšky a vzhledu chřestu, který by při klasické formě pěstování potřeboval k dosažení těchto parametrů pět let.
- zeolitovo-rašelino-sulfátový substrát je výhodný pro pěstování sazenic papriky (sazenice byly o 3 až 4 týdny dříve než rostliny pěstované klasickým způsobem).
- Při pěstování paprik v zeolit-sulfátovém substrátu bylo rovněž dosaženo přírůstku hmotnosti o 30 % ve srovnání s kontrolním vzorkem pěstovaným v půdě za stejných podmínek; subjektivní hodnocení chuti a kvality paprik pěstovaných v zeolit-sulfátovém substrátu bylo ve srovnání s kontrolním vzorkem pěstovaným konvenčním způsobem výrazně pozitivní.
- substráty zeolit-rašelina-nitrát a zeolit-rotf-sulfát jsou výhodné pro pěstování sazenic rajčat (sazenice byly o 2 až 3 týdny dříve než rostliny pěstované klasickým způsobem).
- v zeolit-nitrátovém a zeolit-sulfátovém substrátu rostl květák na začátku pěstování mnohem rychleji než květák pěstovaný jako kontrola v půdě (květy květáku pěstovaného v substrátech měly mnohem větší počet květů než kontrolní vzorky).
Literatura:
*Domaracký, D., Rybárová, L. 2001. Obohacené přírodní zeolity – minerální hnojiva. Acta Montanistica Slovaca. 6(5): 52 -55.
Dávkování:
- zakládání kompostů:na dno kompostéru nasypte 1-3 kg/m2 zeolitu (doporučená frakce 1-2,5 mm).
- údržba kompostéru: 1-2 kg/m2 zeolitu ve vrstvách, každých 10-15 cm kompostu (doporučená frakce 0,5-1 mm).
- substráty: přidejte 10-25 % zeolitu do substrátu, rašeliny nebo půdy (doporučená frakce 0,5-1 mm; 0-0,2 mm).
Aplikace:
- Zeolit lze na kompostovou hromadu aplikovat běžným rozmetadlem hnojiv, v případě menších ploch ručně nebo pomocí rozmetacího vozíku.
- Zeolit se musí po přidání do substrátu důkladně promíchat, aby se zajistila homogenita materiálu.
- Vyšší dávka zeolitu nebo vyšší dávka vody se stanoví v případě, že je nutné upravit substrát a půdu, tj. zlepšit hospodaření s vodou, zvýšit výměnu iontů v půdě, eliminovat rychlé vysychání substrátu a kompostu, zlepšit příjem živin, zlepšit drenáž a kapilární odvodnění a zlepšit provzdušnění.
Vinice
Zeolit na vinici
Zeolit a jeho jedinečná krystalická struktura s póry a puklinami má vysokou iontovou výměnnou kapacitu a selektivitu, takže ve své mřížce absorbuje živiny z hnojiv a vody a následně je uvolňuje do prostředí.
Zeolit zvyšuje pórovitost, čímž zlepšuje strukturu půdy a umožňuje neustálý odtok, nasákavost a kapilární odtok vody. Vnitřní póry zeolitu tvoří až 32 % jeho objemu, což zajišťuje vynikající provzdušnění půdy a dostatečný přísun vláhy a živin pro vaši vinici.
Výhody použití na vinici (Reháková a kol., 2003)
- zlepšuje kvalitu odvodnění\
- zlepšuje hospodaření s vodou, vytváří zásoby vody pro období sucha.
- zvyšuje příjem živin z hnojiv.
- zajišťuje pomalé uvolňování živin po celé vegetační období.
- udržuje živiny a vodu v kořenové zóně
- zlepšuje provzdušňování a výměnu iontů v půdě.
Případová studie: Aplikace zeolitu ve vinici Nebojsa(Gabel, 2018) s porovnáním vlivu na kvalitu a výnosy. (Gabel, 2018)
- zeolit vpravený do půdy zlepšil dostupnost vody pro kořenový systém révy.
- lepší hospodaření s povrchovou vodou s přídavkem zeolitu vedlo ke zvýšení výnosu na keř (+1,2 kg), většímu počtu hroznů na keř (v průměru o 6 v porovnání s kontrolním vzorkem) a většímu počtu bobulí (o 0,47 g).
- parametry (obsah cukru a kyselin) po aplikaci zeolitu byly stejné jako u kontrolního vzorku.
- skupinová kontrola stavu po aplikaci zeolitu ukázala vynikající fytosanitární stav.
Použité zdroje / literatura:
Reháková, M., Čuvanová, S., Gaval’ová, Z., Rimár, J. 2003. Využití přírodního zeolitu typu klinoptilolitu v agrochemii a zemědělství. Chemical Letters 97: 260-264.
Gabel, B. 2018. Přírodní řešení ZEOLIT pro harmonizaci zavlažování půdy. Institut kvality, Bratislava. Vinná réva a víno 1: 7-10.
Dávkování
- založení vinice – dávkování: 1 až 2 kg/m2 , zavádí se do hloubky 30 až 60 cm (doporučená frakce: 2,5-5 mm)*.
- výsadba na vinici – dávkování: 1,0 kg/sazenice (+2 litry vody/sazenice) (doporučená frakce: 1-2,5 mm)*.
- péče o plodící vinice – dávka: 1,0 kg /mb (aplikovat do rýhy směrem ke kořenům) (doporučená frakce: 1-2,5 mm)*
*dávka může být změněna na základě rozboru půdy
Aplikace:
- Zeolit lze aplikovat běžným rozmetadlem průmyslových hnojiv, na menší plochy ručně.
- při zakládání vinice s aplikací na sazenice lze aplikovat na začátku jara nebo na podzim.
- při aplikaci v době výsadby vinice musí být sazenice následně dostatečně zalévány.
- menší, ale častější dávky jsou prospěšné pro lepší využití poskytovaných živin.
- vyšší dávka (aplikace při založení vinice nebo do rýhy směrem k rostoucím kořenům) je výhodná, pokud chceme zlepšit půdní parametry, tj. zlepšit hospodaření s vodou, pH, iontovou výměnu v půdě, bojovat proti suchu, zlepšit příjem živin, kapilární drenáž a provzdušnění.
Trávníky a golfové greeny
Greekeeper motto:
“Perfektně navržené a pečlivě udržované golfové hřiště je základním předpokladem pro uspokojivou hru golfu” (Novák, 2008).
Oblast použití: Golfová hřiště a sportoviště
- terénní úpravy trávníků
- broušení
- provzdušňování
- otřesné
- skarifikace, skarifikace
Výhody používání zeolitu
- zlepšuje kvalitu odvodnění půdy (lepší povrchové a půdní odvodnění).
- zlepšuje zakořenění rostlin
- zlepšuje hospodaření s vodou (snižuje zamokření, řeší problémy se zamokřením).
- zvyšuje využití dodaných živin (pomalé uvolňování do půdy).
- udržuje živiny a vodu v kořenové zóně.
- zlepšuje kvalitu a stav trávníku (snižuje výskyt sněhové plísně v trávníku).
- zlepšuje provzdušnění půdy a její schopnost výměny iontů.
Zeolit – klinoptilolit má jedinečnou krystalickou strukturu s póry a štěrbinami a vysokou iontovou výměnnou kapacitu a selektivitu, takže absorbuje živiny z hnojiv a vody do své mřížky a následně je uvolňuje do prostředí. Zeolit zvyšuje pórovitost půdy, což zlepšuje její strukturu a umožňuje průběžný odtok, vsakování a kapilární odvod dešťové vody. Vnitřní póry zeolitu tvoří až 32 % jeho objemu, což zajišťuje vynikající provzdušnění a dostatečný přísun vláhy a živin do půdy pro váš trávník.
Výhody použití zeolitu pro údržbu golfových hřišť a trávníků:
- lepší hospodaření s vodou, snížení vyplavování dusíku, až 93% využití dusíku, zvýšená výměna iontů v půdě (Petrovic, 1993).
- lepší využití dodaných živin, lepší využití dusíku o 22 %, snížení vyplavování dusičnanů do podzemních vod o 86 až 99 %, zvýšení retence půdy (Huang a Petrovic, 1992).
- zlepšení hospodaření s vodou, zlepšení kapilárního doplňování podzemní vody pomocí zeolitu v suchých oblastech, ochrana proti suchu a stresu z vysokých teplot (Tanzy et al.)
- zakládání zeleně a trávníků – dáváme 2-9 tun do hloubky 20-30 cm (doporučená frakce 1-2,5 mm; 2,5-5 mm) / ha
- brázdění 0,5 – 2,0 kg/m2 (optimální dávka závisí na nerovnosti ošetřované zeleně a trávníků) (doporučená frakce 0,5-1 mm).
- skarifikace, skarifikace – dávkování po skarifikaci 0,5-2,0 kg/m2, případně ve směsi s pískem v poměru 50:50 doporučená frakce 0,5-1 mm
- Provzdušnění – dávka po provzdušnění 0,5-2,0 kg/m2, případně smíchaná s pískem v poměru 50:50 (doporučená frakce 0,5-1,0 mm).
Aplikace:
- Zeolit lze aplikovat běžným rozmetadlem hnojiv nebo v případě menších ploch ručně či pomocí rozmetacího vozíku, nejlépe pískovacího vozíku.
- při zakládání trávníku se doporučuje aplikovat brzy na jaře nebo pozdě na podzim. V případě aplikace během sezóny (vertikutace, provzdušňování) je nutné tyto plochy následně dostatečně zalít.
- Zeolit musí být aplikován rovnoměrně po celé ploše a důkladně zapracován do podkladu trávníku pomocí hrábí, kartáče nebo sítě. Pokud jej budete aplikovat systematicky, získáte nádherný, zdravý, rovný a hladký trávník.
- menší a častější dávkování zeolitu je výhodné, pokud chcete zajistit ochranu proti růstu plísní, zlepšit využití živin, udržet hladký povrch a zvýšit odolnost proti tvorbě plísní.
- vyšší dávka zeolitu (aplikovaná především při provzdušňování) nebo vyšší podíl v písku se volí v případě, že je nutné zlepšit půdní parametry, tj. zlepšit hospodaření s vodou, zvýšit výměnu iontů, bojovat proti rychlému vysychání trávníku, zlepšit příjem živin, zlepšit drenáž, kapilární odtok z trávníku, zajistit lepší provzdušnění.
Buďte zelení

Náš výrobek je balen do papírových sáčků s co nejtenčí fóliovou vložkou, která chrání před vlhkostí a kterou lze oddělit od papírové vrstvy.
V zájmu ochrany životního prostředí se snažíme omezit používání plastů na minimum.
Skvělé hnojivo a přípravek na ochranu rostlin.Doporučuji všem majitelům pozemků.Po aplikaci/ poprvé na jaře/ jsem zaznamenal lepší úrodu rajčat,česneku.Nyní jsem ho použil jako hnojivo před podzimním okopáváním pozemku.V zimě ho budu aplikovat na mizející sníh na trávnících.
Slušné a profesionální služby. Velmi dobrý a především fungující produkt. Doporučuji
Nakupování na nejvyšší úrovni. Doporučuji
Blog
Nejnovější zprávy